infolinia
Laserowej Korekcji Wzroku

607 668 022

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeżeli rodzice lub jedno z nich ma krótkowzroczność, to będą na nią cierpiały również ich dzieci. Krótkowzroczność ma charakter postępujący a największy progres wady ma miejsce w okresie dojrzewania. Większość rodziców jest poważnie zaniepokojona ciągłym postępowaniem krótkowzroczności u swoich pociech i w związku z tym potrzebą stosowania coraz silniejszych okularów.
Postępująca krótkowzroczność to poważny problem również dla lekarzy okulistów. Niestety, żadna z terapii, poczynając od leków porażających akomodację, obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe, preparatów witaminowych i biostymulujących, bifokalnej korekcji okularowej, a kończąc na metodach chirurgicznego wzmocnienia tylnego bieguna gałki ocznej, nie ma odpowiedniej skuteczności w ograniczeniu progresji krótkowzroczności.

Szansa na stabilizację krótkowzroczności

Ortokorekcja jest uznaną od wielu lat w Stanach Zjednoczonych i Europie metodą niechirurgicznej korekcji krótkowzroczności. Opiera się na zmianie kształtu powierzchni rogówki po zastosowaniu twardych soczewek gazoprzepuszczalnych o cztero i pięciostrefowej geometrii, zakładanych na noc. Do tej metody kwalifikują się pacjenci od 10 roku życia z wadą krótkowzroczności do -4,5 dpt i niewielkim astygmatyzmem do -1,5 dpt.

Liczne prace analizujące wpływ soczewek twardych, a później soczewek ortokorekcyjnych na postępowanie krótkowzroczności pokazują, że przy ich zastosowaniu występuje efekt stabilizacji albo znacznego zahamowania postępowania krótkowzroczności.
Stosowana w naszym ośrodku od 2003 roku metoda korekcji krótkowzroczności częściow hamuje postęp wady u dzieci.