infolinia
Laserowej Korekcji Wzroku

607 668 022

Używanie ortosoczewek w czasie pandemii Koronawirusa

Używanie ortosoczewek w czasie pandemii Koronawirusa

Instytut korekcji kontaktowej w USA opublikował niedawno oficjalny komunikat, w którym potwierdza bezpieczeństwo użytkowania soczewek kontaktowych w czasie pandemii Koronawirusa. Oznacza to, że zdrowe osoby mogą nosić soczewki kontaktowe, przestrzegając takich samych zasad higieny jak zawsze – czyli mycia rąk oraz stosowania odpowiednich płynów do higieny i przechowywania soczewek. Nie udowodniono, że zwykle okulary korekcyjne chronią przed COVID 19, a soczewka „nie chroni”. Najważniejsze żeby nie dotykać rękami twarzy i pod żadnym pozorem nie wkładać do oka brudnego palca lub brudnej soczewki. Zalecenia te dotyczą oczywiście nie tylko sytuacji w czasie pandemii Koronawirusa, ale także codziennego użytkowania soczewek kontaktowych w tym ortosoczewek. Dlatego przypominamy wszystkim użytkownikom soczewek ortokorekcyjnych o zasadach higieny przy ich stosowaniu.  

1. Przede wszystkim musicie pamiętać, że ortosoczewki, jak każde soczewki kontaktowe, powinny być zakładane tylko na zdrowe oczy, bez istniejących stanów  zapalnych oraz w odpowiednich warunkach. Podstawa to czyste ręce i zapewnione środki do pielęgnacji soczewek. Dlatego w czasie pandemii Koronawirusa, należy podwójnie uważać na to, w jaki sposób myjemy ręce oraz czy mamy warunki, w których możemy w bezpieczny sposób dalej kontynuować używanie soczewek ortokorekcyjnych (twardych) lub miękkich.

 

2. Zwracamy uwagę na to, żeby ręce i wszystko co dotykamy było czyste – skóra twarzy, pojemnik, butelka z płynem dezynfekujący, soczewki. Z uwagi na to, że w chwili obecnej wyjście z domu, podróż do pracy oraz nawet wyjście do przychodni na konsultacje stanowi zwiększenie zagrożenia infekcji COVID 19, prosimy uważać przede wszystkim na higienę przy użytkowaniu soczewek kontaktowych.

3. Jeżeli obserwujemy u siebie objawy takie jak: ból oka, czerwona gałka, światłowstręt, wydzielina ropna – zdecydowanie należy odłożyć stosowanie soczewek kontaktowych oraz skontaktować telefonicznie z lekarzem okulistą dzwoniąc na numer telefonu naszej recepcji, tel. 71 344 80 80.

Jeśli znajdujecie się w sytuacji , że musicie pomagać chorej osobie z podejrzeniem infekcji COVID 19, należy koniecznie oprócz maski z filtrem przeciwwirusowym i rękawic ochronnych zakładać gogle, które zasłaniają oczy tak samo jak maseczka zasłania nos i usta, niezależnie od tego czy nosicie zwykłe okulary, czy soczewki miękkie dzienne, czy ortosoczewki w nocy.