infolinia
Laserowej Korekcji Wzroku

607 668 022

Zdrowe oczy nie tylko dla majętnych.  Ile kosztuje lepszy wzrok?

Zdrowe oczy nie tylko dla majętnych. Ile kosztuje lepszy wzrok?

Aż 90 procent Polaków w wieku 18-65 lat ma problemy z oczami, a blisko 70 procent posiada zdiagnozowaną wadę wzroku. Tymczasem większości tych kłopotów można pozbyć się dzięki laserowej korekcji wzroku. Wbrew pozorom może być to znacznie bardziej opłacalne niż wieloletnie noszenie okularów lub soczewek kontaktowych.  Blisko 65 proc. osób z wadami wzroku nosi okulary, a co czterdziesty Polak korzysta z soczewek kontaktowych. Sposobem na wygodniejsze życie bez ich używania jest zabieg laserowego usuwania wady wzroku. Wielu „okularników” chętnie by skorzystało z tej metody, jednak obawiają się zbyt dużych kosztów. Tymczasem często jest to tańsze rozwiązanie niż tradycyjne sposoby na poprawę widzenia.

Inwestycja na całe życie

Laserowa korekcja wzroku to bezpieczny i trwający zaledwie kilka minut zabieg, pozwalający przywrócić pełną ostrość widzenia. Umożliwia skorygowanie krótkowzroczności, nadwzroczności oraz astygmatyzmu. Niestety jest to usługa medyczna, która nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest zaliczana do zabiegów medycyny estetycznej, co nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie oznacza, że jest wykonywana wyłącznie w klinikach prywatnych. W związku z tym jej koszty ponosi pacjent.
Cena zabiegu jest zróżnicowana w zależności od reputacji kliniki, w której ma on zostać wykonany, wykorzystywanych technologii i sprzętu, a także wybranej metody korekcji np. LASIK, LASEK, SMILE czy FEMTO – LASIK. O tym, która z nich będzie najodpowiedniejsza dla konkretnej osoby, decyduje lekarz po wykonaniu szczegółowych badań kwalifikujących
do zabiegu.
Czasem pacjent może wybrać czy skorygować tańszą czy nieco droższą metodą– mówi lek. med. Oxana Borissova, założycielka Wrocławskiej Kliniki Eye – Laser Center, specjalistka chorób oczu oraz chirurgii refrakcyjnej. – Zdarza się jednak i tak, że nie ma wyboru, gdyż odpowiedni może być wyłącznie jeden z dostępnych sposobów usunięcia wady. Zwykle wiąże się to z rodzajem wady wzroku, budową gałki oraz przeciwwskazaniami do innych typów zabiegów.

Ile to kosztuje?

Na koszty laserowej korekcji wzroku składa się kilka elementów: badania kwalifikacyjne, zabieg właściwy, wizyty kontrolne i leki do stosowania po zabiegu. Koszt korekcji wady wzroku z jednego oka zaczyna się już od niecałych 2 tys. zł. Tak korzystna cena dotyczy najczęściej standardowej techniki LASEK. Pozostałe, znacznie bardziej zaawansowane technologicznie metody są już nieco droższe. Najczęściej jest to wydatek od 1,5 do nawet 5 tys. zł od każdego oka.
Porównując ceny zabiegów, warto zwrócić uwagę, aby koszt nie stał się jedynym elementem mającym znaczenie przy wyborze metody i kliniki – radzi lek. med. Oxana Borissova. – Doświadczeni specjaliści, wysoka jakość usług i doskonała opieka medyczna  to najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę decydując się na zabieg wykonywany na własnych oczach.
Zbyt niska lub zbyt wysoka cena powinna wzbudzić niepokój lub skłonić do ponownej analizy oferty. Warto też się upewnić, czy podana cena laserowej korekcji wady wzroku zawiera również wizyty kontrolne. Niektóre placówki, często przy pomocy narzędzi marketingowych, umiejętnie maskują prawdziwe koszty, podając wyłącznie cenę samego zbiegu. Ma to istotne znaczenie, gdyż zdarza się i tak, że pierwotna cena leczenia jest dość interesująca, jednak później okazuje się, że za każde kolejne badanie oraz spotkanie z lekarzem trzeba bardzo dużo zapłacić, często nawet kilkaset złotych. Tymczasem renomowane kliniki zapewniają swoim pacjentom nawet trzymiesięczne konsultacje wliczone w koszt zabiegu.

Tańszy sposób na dobry wzrok

Choć całkowita jednorazowa cena za zabieg laserowej korekcji wzroku dla wielu osób może wydawać się zbyt wysoka, kalkulując jej opłacalność, warto wziąć pod uwagę wydatki ponoszone na zakup okularów i soczewek kontaktowych przez wiele lat. Osoby noszące okulary doskonale wiedzą, że nie należą one do najniższych

Ile kosztuje dbanie o lepszy wzrok?

Okulary korekcyjne

Okulary, o ile wcześniej nie ulegną zniszczeniu, należy wymieniać średnio co dwa lata. Na ich koszt składa się cena oprawek i szkieł korekcyjnych. Te pierwsze można kupić już za kilkadziesiąt złotych, jednak takie, których jakość jest już dość dobra to wydatek przynajmniej 250 zł. Jeśli zależy nam na tym, aby stanowiły wyjątkowy designerski dodatek znanej marki, to ich koszt może sięgać nawet ponad tysiąc złotych. Ceny szkieł korekcyjnych również mogą być bardzo wysokie. O ile te podstawowe, dla osób bez dużej i skomplikowanej wady, mogą być stosunkowo niedrogie i kosztować około 100 zł za parę, to w przypadku osób, u których wada wzroku jest większa lub bardziej złożona np. nadwzroczność połączona z astygmatyzmem, to już ich koszt może być naprawdę duży. Za parę takich soczewek można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

 

Soczewki korekcyjne

Zakup soczewek kontaktowych również wiąże się z dużymi kosztami. Choć są tańsze niż okulary, trzeba je zwykle wymieniać dość często. Na rynku dostępne są zarówno jednodniowe, tygodniowe, miesięczne, jak i kwartalne. Ich cena zależy od wady wzroku pacjenta oraz rodzaju soczewki. Średni miesięczny koszt noszenia soczewek miesięcznych, płynów do ich czyszczenia oraz przechowywania wynosi ok. 45 zł, czyli rocznie jest to co najmniej 540 zł.

 

Laserowa korekcja

Tymczasem zabieg laserowej korekcji wzroku wystarczy przeprowadzić raz, aby już do czasu, gdy w układzie optycznym pojawią się zmiany związane ze starzeniem się własnej soczewki wewnątrzgałkowej, nie być zmuszonym do noszenia niewygodnych okularów i dość kłopotliwych soczewek kontaktowych. Dlatego po podsumowaniu wszystkich metod korekcji wzroku, zabieg laserowy może okazać się nawet kilkukrotnie tańszym rozwiązaniem i z pewnością podnoszącym komfort życia osób potrzebujących korekcji wad wzroku.