infolinia
Laserowej Korekcji Wzroku

607 668 022

Załóż soczewki i śpij dobrze

Załóż soczewki i śpij dobrze

Gdy rano je zdejmiesz, bez problemu zobaczysz godzinę na zegarze, schowasz okulary i pozbędziesz się szkieł kontaktowych. Czy to możliwe? Tak, a to za sprawą specjalnych ortosoczewek, które nocą korygują wadę wzroku.

Większość soczewek kontaktowych zdejmuje się przed snem. Są jednak takie, które zakłada się tylko na noc, a w dzień zdejmuje – to ortosoczewki. Nie tylko korygują krótkowzroczność, ale sprawiają również, że wada ta nie powiększa się lub pogłębia wolniej. W zasadzie można by je nazwać foremkami na oczy, bo nasze gałki oczne mają się dopasowywać do nich kształtem.

Na czym polega ich działanie? U osoby, która ma dobry wzrok, obraz widzianego przedmiotu powstaje na siatkówce oka. U krótkowidza tworzy się on przed siatkówką, ponieważ gałka oczna jest zniekształcona (zbyt duża). Ortosoczewka, która jest wykonana z twardego materiału, spłaszcza rogówkę, przywraca jej prawidłowy kształt (dzięki temu promienie padają na siatkówkę we właściwym miejscu). Dlatego w ciągu dnia widzimy ostro. Na noc trzeba znów założyć soczewki, ponieważ efekt spłaszczenia rogówki nie jest utrwalony.

Jak długo trzeba je nosić? Ustala to okulista na podstawie badania oczu. Zazwyczaj przez pierwsze trzy miesiące ortosoczewki zakłada się na każdą noc, potem co drugą, a po pewnym czasie dwa razy w tygodniu. Lekarz stwierdza, czy zmiana kształtu rogówki jest już trwała i jak często należy zakładać soczewki, aby utrzymać ten efekt. Szybkość zmian jest indywidualna, zależy od podatności rogówki na działanie ortosoczewki.

Komu pomagają? Ortosoczewki korygują krótkowzroczność u osób z wadą do minus 4, 5 dioptrii i astygmatyków z wadą do minus 1,5 dioptrii. Tego rodzaju korekcja jest możliwa u dzieci od 10. roku życia.

Kto nie może ich zakładać? Z ortokorekcji nie mogą skorzystać osoby ze zbyt płaską i zbyt wypukłą rogówką oraz pacjenci ze stożkiem rogówki.

Jak dobiera się soczewki? Ortosoczewki dobiera się indywidualnie – muszą być bowiem „skrojone na miarę” własnych oczu. Lekarz przeprowadza specjalne badanie (oko musi być zdrowe, bez stanu zapalnego), m.in. komputerową mapę rogówki, która uwzględnia jej wklęsłości i wypukłości. Na tej podstawie modeluje się kształt ortosoczewki dla każdego oka. Następnie pacjent przymierza soczewki – pozostają one na oczach przez
2 godziny. Odbiór zamówionych ortosoczewek następuje mniej więcej po trzech tygodniach.