Home 9 Zabiegi 9 Leczenie stożka rogówki

Leczenie
stożka rogówki

Czym jest stożek rogówki?

Zdrowie naszych oczu jest nieocenione, a ich prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla jakości naszego życia. Jednym ze schorzeń, które może znacząco wpłynąć na naszą zdolność widzenia, jest stożek rogówki. Ta nazwa pochodzi od greckiego słowa keratoconus w którym kerato – oznacza rogówkę a conus – stożek.

Stożek rogówki jest schorzeniem okulistycznym, w którym zdrowa, okrągła rogówka zostaje zniekształcona – przybiera nieregularny, stożkowaty kształt.

To zniekształcenie powoduje szereg problemów związanych z widzeniem, gdyż rogówka jest kluczowym elementem oka odpowiedzialnym za skupianie światła na siatkówce. Kiedy jej kształt jest zakłócony, proces ten jest zaburzony, co prowadzi do widzenia niewyraźnych obrazów.

Powrót do zdrowia po usunięciu zeza

Stożek rogówki najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania i rozwija się stopniowo przez wiele lat. Niezwykle rzadko stożek rogówki rozwija się po 40 roku życia. Częste występowanie stożka rogówki obserwuje się również w zespole Downa, Marfana, jak również w wielu wrodzonych anomaliach układu wzrokowego.

Przyczyny powstania stożka rogówki nie są do końca jasne. Wiadomo, że w niektórych przypadkach jest on związany z genetyką – jeżeli w rodzinie występował stożek rogówki, ryzyko jego wystąpienia jest wyższe. Niektóre badania sugerują również, że intensywne pocieranie oczu może przyczynić się do rozwoju choroby. Podejrzewa się również związek między stożkiem rogówki a chorobami alergicznymi, takimi jak astma czy alergiczny nieżyt nosa,łuszczyca.

Objawy stożka rogówki

Powrót do zdrowia po usunięciu zeza

Objawy stożka rogówki są różnorodne i zależą od stopnia zaawansowania schorzenia. W początkowych stadiach, pacjenci mogą zauważyć:

  • lekkie zamazanie obrazu,
  • podwójne widzenie (widzenie „z cieniem”, „z podbiciem”, z przesunięciem obrazu),
  • światła odbijające się od obiektów,
  • zniekształcenia kształtów.

To może objawiać się jako trudność w czytaniu małego druku, trudności w widzeniu w nocy lub zauważalne zniekształcenia obrazu.

Z czasem, gdy stożek rogówki postępuje, pacjenci mogą zauważyć szybkie pogorszenie wzroku, które może być trudne do skorygowania za pomocą okularów.

Obecnie wraz z rozwojem aparatury diagnostycznej zwiększyła się możliwość jego wcześniejszego wykrywania oraz śledzenia postępu rozwoju. Właściwa diagnostyka w połączeniu z odpowiednio dobranymi metodami korekcji daje możliwość lepszej jakości widzenia oraz większego komfortu.

Leczenie stożka rogówki

Postępowanie terapeutyczne przy stożku rogówki zależy od wielu czynników, w tym od stopnia zaawansowania choroby. Pacjentom na różnych etapach rozwoju schorzenia proponuje się okulary, twarde soczewki kontaktowe lub przeprowadzenie specjalistycznego zabiegu Cross-Linking.

Soczewki kontaktowe

Stożek rogówki jest chorobą postępującą, prowadzącą do nieodwracalnych uszkodzeń rogówki, najważniejsze dla pacjenta jest zahamowanie jego rozwoju na jak najwcześniejszym etapie. W tym celu stosuje się np. specjalistyczne soczewki. Skonstruowane są one tak, aby tworzyć równą powierzchnię na rogówce, co pozwala na poprawę ostrości wzroku.

W naszym ośrodku dobieramy w tym celu twarde czterokrzywiznowe soczewki gazoprzepuszczalne, które sprawdzają się w korekcji ostrości wzroku przy stożku rogówki.

Zabieg Cross-Linking

Ta metoda, stabilizuje rozwój stożka i zmniejsza stopień uwypuklenia rogówki. Została wprowadzona przez prof. Theo Seilera z Institute for Refractive and Oculoplastic Surgery na Uniwersytecie w Zurychu, w Szwajcarii.

Procedura polega na zastosowaniu skoncentrowanego promieniowania ultrafioletowego na rogówkę, co wywołuje powstanie nowych chemicznych połączeń, zwanych „mostkami”, między włóknami kolagenu rogówki. Te „mostki” wzmacniają strukturę rogówki, zwiększając jej oporność i stabilizując jej kształt. Efekt jest podobny do naświetlania plomb stomatologicznych – tkanka rogówkowa staję się bardziej twarda i odporna na zmiany.

Leczenie metodą Cross-Linking (X-linking) jest przeznaczone dla pacjentów z początkowym stadium stożka rogówki (do II stopnia). W związku z tym, że pacjenci najczęściej dowiadują się o chorobie wtedy, gdy stożek jest już bardziej zaawansowany, warto zwrócić uwagę na pierwsze niepokojące symptomy takie jak szybko postępujące rozmazanie obrazów, zniekształcenie obrazu w jednym oku, szybko narastający astygmatyzm i krótkowzroczność w jednym oku.

Szukasz specjalistów od leczenia stożka rogówki?

Umów się na konsultację w naszej placówce EyeLaser Center we Wrocławiu!

W naszym ośrodku zabieg Cross-Linking wykonuje:

dr n. med. Karolina Karasińska

Jak wygląda zabieg Cross-Linking?

01

Zabieg Cross-Linking wykonuje się w pozycji leżącej, trwa około 60 minut, jest całkowicie bezbolesny i wymaga od pacjenta cierpliwości i skupienia.

02

Po usunięciu nabłonka w centrum rogówki, podaje się w kroplach lek fotouczulający ryboflawinę ( witaminę B2).

03

Kiedy rogówka jest już odpowiednio nasączona ryboflawiną, rozpoczyna się naświetlanie oka specjalnie do tego przeznaczonym laserem. Ryboflawina jest podawana w kroplach co 2 min podczas naświetlania i chroni siatkówkę oraz soczewkę wewnątrzgałkową przed promieniem ultrafioletowym. Ta część zabiegu trwa około pół godziny.

04

Penetrację ryboflawiny do komory przedniej kontroluje się w lampie szczelinowej.

05

Światło ultrafioletowe powoduje powstanie nowych połączeń między molekułami kolagenu.

06

W przypadku zabiegu Cross-Linking „bez usunięcia nabłonka”, wykorzystywany jest specjalny roztwór ryboflawiny, który pozwala zachować nabłonek.

Postępowanie po zabiegu Cross-Linking

Po zabiegu pacjent musi przez kilka tygodni aplikować do oka leki – głównie krople i maści. Zazwyczaj przez pierwsze dni utrzymuje się duży światłowstręt. Po kilku dniach widzenie powoli się stabilizuje, można pracować przy komputerze. Na ostateczny efekt zabiegu trzeba poczekać około 6–8 miesięcy. W tym czasie konieczne są wizyty kontrolne.

Schemat wizyt kontrolnych po zabiegu Cross-Linking:

  • w 3–4 dniu po zabiegu,
  • po tygodniu,
  • po miesiącu,
  • po pół roku,
Zabieg korekcji zeza

Szansa na poprawę jakości życia i stanu zdrowia pacjentów ze stożkiem rogówki

Stożek rogówki to schorzenie, które bez odpowiedniego leczenia może prowadzić do znacznego pogorszenia wzroku lub nawet do jego utraty. W związku z tym, że stożek ma charakter postępujący i prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń rogówki, najważniejsze w leczeniu jest zahamowanie rozwoju stożka na jak najwcześniejszym etapie. Nieleczony stożek w ostateczności wymaga przeprowadzenia operacji przeszczepienia rogówki. Aby temu zapobiec stosujemy w naszym ośrodku procedury, które zahamują lub spowolnią postęp stożka. Taką procedurą jest właśnie zabieg Cross-Linking – metoda która stabilizuje rozwój stożka i zmniejsza stopień uwypuklenia rogówki. Zabieg Cross-Linking wykonujemy w naszym ośrodku od 2006 roku.

Cena po zabiegu Cross-Linking

Cena zabiegu w naszym ośrodku wynosi 2250 zł, jednak do tego należy doliczyć również koszty badania kwalifikacyjnego oraz ewentualnych wizyt kontrolnych po zabiegu.

Niewykluczone, że w najbliższym czasie zabieg Cross-Linking może wejść do tak zwanego koszyka świadczeń gwarantowanych, co oznacza, że będzie dostępny dla pacjentów nieodpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ.

Badanie kwalifikacyjne do zabiegu

280 zł

Zabieg Cross-Linking

2250 zł

Badanie kontrolne do 3 miesięcy od zabiegu

0 zł

Badanie kontrolne od 3 do 12 miesięcy po zabiegu

180 zł

Badanie kontrolne po 1 roku od zabiegu

280 zł

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu stożka rogówki?
Zadaj nam pytanie:

    Najnowsze wpisy

    Praca dla pielęgniarki

    Praca dla pielęgniarki

    Zapraszamy Cię do udziału w rekrutacji na stanowisku: Pielęgniarka   Oczekujemy: prawa wykonywania zawodu pielęgniarki  doskonałych umiejętności...

    czytaj dalej