infolinia
Laserowej Korekcji Wzroku

607 668 022

STOŻEK ROGÓWKI jest schorzeniem, w którym normalna rogówka ulega uwypukleniu, przybiera nieregularny, stożkowaty kształt. Na skutek zmian zachodzących w rogówce pogarsza się ostrość wzroku, pojawiają się intensywne zniekształcenia obrazu, rozproszenie światła w nocy.

Jednym ze sposobów korekcji wzroku u osób dotkniętych stożkiem rogówki jest zastosowanie twardych soczewek kontaktowych. W naszym ośrodku dobieramy w tym celu twarde cztero-krzywiznowe soczewki gazoprzepuszczalne. 

Zajmujemy się również leczeniem stożka rogówki.

Wykonujemy ZABIEG CROSS-LINKING (w niektórych pracach nazywany                  X-linking), który stabilizuje rozwój stożka i  zmniejsza stopień uwypuklenia rogówki.

 

Decyzję o zastosowanej metodzie podejmuje lekarz okulista po ocenie zaawansowania stożka.

ZABIEG CROSS - LINKING - INFORMACJE OGÓLNE

 ZABIEG CROSS- LINKING to metoda leczenia stożka rogówki (w niektórych pracach nazywany X-linking), która stabilizuje rozwój stożka i  zmniejsza stopień uwypuklenia rogówki. Zabiegi  cross – linking wykonujemy w naszym ośrodku od 2006 roku. Autorem metody jest prof. Theo Seiler (Institute for Refractive and Oculoplastic Surgery, University of Zurich, Switzerland), który w latach 90. wprowadził ją w Dresden Technical University, w Niemczech. Metoda cross-linking opiera się na wywołaniu powstania nowych chemicznych połączeń – “mostków” między włóknami kolagenu rogówki, które zwiększają jej oporność. 

Proponujemy Państwu dwa rodzaje zabiegów cross – linking. Zabieg z usunięciem (abrazją nabłonka) i zabieg bez usunięcia nabłonka (transepitelialny). Decyzję o zastosowanej metodzie podejmuje lekarz okulista po ocenie zaawansowania stożka.

 

 

 

 

 

NA CZYM POLEGA ZABIEG CROSS- LINKING

 

Zabieg cross-linking wykonuje się w pozycji leżącej, trwa około 60 minut, jest całkowicie bezbolesny i wymaga od pacjenta cierpliwości i skupienia.  

  • po usunięciu nabłonka w centrum rogówki w strefie 9,0 mm podaje się w kroplach ryboflawinę, rozpuszczoną w 20% dextranie,
  • następnie rogówkę naświetla się promieniem ultrafioletowym 3mW/cm2 o długości fali 365 nm w ciągu 30 min.,
  • ryboflawina jest podawana w kroplach co 2 min podczas naświetlania i chroni siatkówkę oraz soczewkę wewnątrzgałkową przed promieniem ultrafioletowym. Penetrację ryboflawiny do komory przedniej kontroluje się w lampie szczelinowej,
  • światło ultrafioletowe powoduje powstanie nowych połączeń między molekułami kolagenu. Efekt jest podobny do naświetlania plomb stomatologicznych – tkanka rogówkowa staję się bardziej twarda i odporna na zmiany,
  • wyniki przeprowadzonych badań klinicznych wskazują na wysoką skuteczność tej metody oraz bardzo małe ryzyko możliwych powikłań.
  • w przypadku zabiegu cross-linking ,, bez usunięcia nabłonka”, wykorzystywany jest specjalny roztwór ryboflawiny, który pozwala zachować nabłonek.