infolinia
Laserowej Korekcji Wzroku

607 668 022

 

REFRAKCYJNA WYMIANA SOCZEWKI WEWNĄTRZGAŁKOWEJ to metoda korekcji głównie wysokich wad wzroku i polega na usunięciu własnej soczewki pacjenta i wszczepieniu w jej miejsce zaawansowanej technologicznie soczewki sztucznej, korygującej wady wzroku. Po zabiegu pacjent nie musi już używać okularów w dal a przy wszczepie wieloogniskowym również z bliska.

Zabieg wykonuje się u osób z wysokimi wadami wzroku nawet przy braku zmian we własnych soczewkach wewnątrzgałkowych.

Tego typu zabiegi przeprowadza się również w przypadku osób u których występuje początkowe zmętnienie soczewki (czyli zaćma) i dodatkowo występują wady wzroku. Zaletą tej metody jest to, że usuwa się podczas jednego zabiegu zaćmę i występujące wady wzroku.

 

 

Wskazania do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki wewnątrzgałkowej istnieją u pacjentów z bardzo wysokimi wadami wzroku, u których nie można wykonać zabiegów laserowej korekcji wzroku lub u osób starszych z wadami wzroku, którym towarzyszy początkowa zaćma.

 

BADANIE KWALIFIKUJĄCE

Badanie wstępne jest podstawą w kwalifikacji pacjenta do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki wewnątrzgałkowej.

W ramach badania wykonujemy:

 • refraktometrię i keratometrię oka,
 • ocenę ostrości wzroku do dali i bliży z optymalną korekcją okularową,
 • badanie przedniego odcinka oka oraz badanie dna oka w lampie szczelinowej ( pozwala określić stopień zaawansowania zmętnienia soczewki, wykluczenie innych chorób oka),
 • tonometrię (ocena ciśnienia wewnątrzgałkowego),
 • USG gałki ocznej,
 • przeliczenie mocy soczewki do wszczepu aparatem IOL MASTER,
 • dobór optymalnego implantu do wszczepu.

ZABIEG

Refrakcyjna wymiany soczewki wewnątrzgałkowej wygląda podobnie jak zabieg usunięcia zaćmy. Jest wykonywana w trybie chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że w dniu zabiegu pacjent wraca do domu. Najpierw zostanie zoperowane jedno oko. Termin zabiegu drugiego oka wyznacza lekarz prowadzący.

Zabieg nosi nazwę fakoemulsyfikacji, odbywa się w pozycji leżącej i trwa około 15 – 30 minut. Pacjent nie odczuwa bólu. Otrzymuje znieczulenie kroplowe. Jest to istotna informacja dla tych osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poddać się znieczuleniu ogólnemu. W rzadkich przypadkach, przy braku współpracy z pacjentem stosuje się znieczulenie całej gałki ocznej poprzez zastrzyk leku znieczulającego.O wyborze odpowiedniego znieczulenia decyduje lekarz chirurg oraz lekarz anestezjolog.

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki podobnie jak zabieg usunięcia zaćmy wykonuje się najczęściej przy użyciu ultradźwięków i polega na wykonaniu małego nacięcia na gałce ocznej (na granicy rogówki), przez które wprowadza się specjalną sondę.

Sonda wytwarza ultradźwięki, rozbija i aspiruje części zazwyczaj przeziernej soczewki. Kiedy torebka, w której znajdowała się soczewka jest pusta, następuje wszczepienie w jej miejsce sztucznej soczewki o indywidualnie dobranej mocy. Ta technika nie wymaga zakładania szwów, ponieważ rana zamyka się sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego operowanego oka.

Do zabiegów używamy bardzo wysokiej klasy soczewek renomowanych firm. Główną zaletą tych soczewek jest to, że można je zwinąć i umieścić w oku za pomocą niewielkiego cięcia o szerokości około 2,8 mm. W przypadku tak małego cięcia istnieje niskie ryzyko pojawienia się komplikacji pooperacyjnych i szybkie przywrócenie funkcji wzroku.

RODZAJE SOCZEWEK WEWNĄTRZGAŁKOWYCH

Soczewka wewnątrzgałkowa, która jest wszczepiana do oka podczas zabiegu, wyprodukowana jest z materiału stworzonego specjalnie do użycia w ludzkim oku i posiada pozytywne długoterminowe wyniki potwierdzone licznymi pracami klinicznymi. Istnieje możliwość wszczepienia różnego rodzaju soczewek wewnątrzgałkowych takich jak: soczewki wieloogniskowe, toryczne.  Lekarz prowadzący podczas badania kwalifikującego dobiera soczewkę do wszczepienia.

Proponujemy Państwu następujące rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych:

 • soczewka dwuogniskowe dla kierowców i osób aktywnych EDOF Zeiss AT Lara – polecana dla pacjentów wrażliwych na objawy fotooptyczne, które mogą występować w postaci efektu halo lub efektu olśnienia (glare) wokół źródeł światła, szczególnie nocą. Zapewnia dobre widzenie na dal i odległości pośrednie. Po zabiegu do czytania mogą być potrzebne okulary o niewielkiej mocy. Soczewkę doceniają kierowcy oraz użytkownicy komputerów. Łączy cechy soczewki jednoogniskowej i wieloogniskowej.
 • soczewka dwuogniskowe toryczne dla kierowców i osób aktywnych EDOF Zeiss AT Lara –  polecana dla pacjentów wrażliwych na objawy fotooptyczne, które mogą występować w postaci efektu halo lub efektu olśnienia (glare) wokół źródeł światła, szczególnie nocą. Zapewnia dobre widzenie na dal i odległości pośrednie, dodatkowo koryguje astygmatyzm. Po zabiegu mogą być potrzebne okulary o niewielkiej mocy. Soczewkę doceniają kierowcy oraz użytkownicy komputerów. Łączy cechy soczewki jednoogniskowej i wieloogniskowej.
 • soczewki dwuogniskowe toryczne – zapewniają korekcję na dwie odległości – do bliży i do dali. Dodatkowo korygują astygmatyzm.
 • soczewka trzyogniskowa Zeiss At Lisa Tri  posiada trzy punkty ogniskowania i zapewnia możliwość wyraźnego widzenia na każdą odległość – bliską, pośrednią i daleką bez zakładania okularów. Pacjent może zatem funkcjonować w życiu codziennym bez żadnych pomocy optycznych typu okulary czy soczewki. Cechą wyróżniającą ten typ soczewki jest doskonałe widzenie na pośrednią odległość czyli na przykład podczas jazdy autem – deska rozdzielcza znajduje się na odległości pośredniej.
 • soczewka trzyogniskowa toryczna Zeiss Lisa Tri Toric  – posiada trzy punkty ogniskowania i zapewnia możliwość wyraźnego widzenia na każdą odległość – bliską, pośrednią i daleką bez zakładania okularów. Dodatkowo koryguje istniejący astygmatyzm. Cechą wyróżniającą ten typ soczewki jest doskonałe widzenie na pośrednią odległość. Po zabiegu nie trzeba już nosić okularów. Soczewka trwale koryguje wszystkie istniejące wady wzroku takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność związana z wiekiem oraz astygmatyzm.
 • soczewka trzyogniskowa AcrySof IQ PanOptix ALCON posiada trzy punkty ogniskowania i zapewnia możliwość wyraźnego widzenia na każdą odległość – bliską (40 cm), pośrednią (60 cm) i daleką bez zakładania okularów. Według badań, odległość 60 cm jest naturalną odległością, które używamy do pracy przy komputerze. Soczewka wyprodukowana jest z z hydrofobowego materiału AcrySof, posiadająca filtr UV oraz filtr światła niebieskiego. Soczewka ta dzięki asferycznej optyce zapewnia polepszoną jakość obrazu. Idealne rozwiązanie dla osób korzystających na co dzień z komputera lub laptopa. 
 • soczewka trzyogniskowa AcrySof IQ PanOptix  Toric ALCON posiada trzy punkty ogniskowania i zapewnia możliwość wyraźnego widzenia na każdą odległość – bliską (40 cm), pośrednią (60 cm) i daleką bez zakładania okularów, dodatkowo koryguje astygmatyzm. Według badań, odległość 60 cm jest naturalną odległością, które używamy do pracy przy komputerze. Soczewka wyprodukowana jest z z hydrofobowego materiału AcrySof, posiadająca filtr UV oraz filtr światła niebieskiego. Soczewka ta dzięki asferycznej optyce zapewnia polepszoną jakość obrazu.  Idealne rozwiązanie dla osób korzystających na co dzień z komputera lub laptopa.
 • soczewka dwuogniskowa EDOF (Extended Depth of Focus) o wydłużonej ogniskowej AcrySof® IQ Vivityfirmy ALCON. Vivity spełnia kryteria soczewki EDOF, jednak daje jeszcze więcej korzyści niż klasyczne soczewki EDOF dostępne na rynku – dzięki technologii X-Wave soczewka ta daje ciągłe bardzo dobre widzenie na odległości od dalekiej bliży do dali. Po zabiegu do czytania mogą być potrzebne okulary o niewielkiej mocy. Soczewkę doceniają kierowcy oraz użytkownicy komputerów. Łączy cechy soczewki jednoogniskowej i wieloogniskowej. Dodatkową zaletą jest brak efektów takich rozbłyski czy efekt halo.

Soczewki różnią się między sobą nie tylko budową optyczną oraz zakresem działania ale również właściwościami.  Parametry na które warto zwrócić uwagę przy wyborze soczewki. 

 • asferyczna budowa soczewki – zapewnia bardzo dobrą jakość widzenia po zabiegu, zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia.
 • materiał hydrofobowy – soczewka wykonana z bardzo dobrej jakości materiału, który wpływa na stabilność wszczepionej soczewki.
 • filtr UV –  pochłania szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe
 • filtr światła niebieskiego – chroni siatkówkę oka, zmniejszając ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.