REFRAKCYJNA WYMIANA SOCZEWKI WEWNĄTRZGAŁKOWEJ to metoda korekcji głównie wysokich wad wzroku i polega na usunięciu własnej soczewki pacjenta i wszczepieniu w jej miejsce zaawansowanej technologicznie soczewki sztucznej, korygującej wady wzroku. Po zabiegu pacjent nie musi już używać okularów w dal a przy wszczepie wieloogniskowym również z bliska.
Zabieg wykonuje się u osób z wysokimi wadami wzroku nawet przy braku zmian we własnych soczewkach wewnątrzgałkowych.
Tego typu zabiegi przeprowadza się również w przypadku osób u których występuje początkowe zmętnienie soczewki (czyli zaćma) i dodatkowo występują wady wzroku. Zaletą tej metody jest to, że usuwa się podczas jednego zabiegu zaćmę i występujące wady wzroku.
Wskazania do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki wewnątrzgałkowej istnieją u pacjentów z bardzo wysokimi wadami wzroku, u których nie można wykonać zabiegów laserowej korekcji wzroku lub u osób starszych z wadami wzroku, którym towarzyszy początkowa zaćma.
BADANIE KWALIFIKUJĄCE
Badanie wstępne jest podstawą w kwalifikacji pacjenta do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki wewnątrzgałkowej.
W ramach badania wykonujemy:
- refraktometrię i keratometrię oka,
- ocenę ostrości wzroku do dali i bliży z optymalną korekcją okularową,
- badanie przedniego odcinka oka oraz badanie dna oka w lampie szczelinowej ( pozwala określić stopień zaawansowania zmętnienia soczewki, wykluczenie innych chorób oka),
- tonometrię (ocena ciśnienia wewnątrzgałkowego),
- USG gałki ocznej,
- przeliczenie mocy soczewki do wszczepu
- dobór optymalnego implantu do wszczepu.
ZABIEG
Refrakcyjna wymiany soczewki wewnątrzgałkowej wygląda podobnie jak zabieg usunięcia zaćmy. Jest wykonywana w trybie chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że w dniu zabiegu pacjent wraca do domu. Najpierw zostanie zoperowane jedno oko. Termin zabiegu drugiego oka wyznacza lekarz prowadzący.
Zabieg nosi nazwę fakoemulsyfikacji, odbywa się w pozycji leżącej i trwa około 15 – 30 minut. Pacjent nie odczuwa bólu. Otrzymuje znieczulenie kroplowe. Jest to istotna informacja dla tych osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poddać się znieczuleniu ogólnemu. W rzadkich przypadkach, przy braku współpracy z pacjentem stosuje się znieczulenie całej gałki ocznej poprzez zastrzyk leku znieczulającego.O wyborze odpowiedniego znieczulenia decyduje lekarz chirurg oraz lekarz anestezjolog.
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki podobnie jak zabieg usunięcia zaćmy wykonuje się najczęściej przy użyciu ultradźwięków i polega na wykonaniu małego nacięcia na gałce ocznej (na granicy rogówki), przez które wprowadza się specjalną sondę.
Sonda wytwarza ultradźwięki, rozbija i aspiruje części zazwyczaj przeziernej soczewki. Kiedy torebka, w której znajdowała się soczewka jest pusta, następuje wszczepienie w jej miejsce sztucznej soczewki o indywidualnie dobranej mocy. Ta technika nie wymaga zakładania szwów, ponieważ rana zamyka się sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego operowanego oka.
RODZAJE SOCZEWEK WEWNĄTRZGAŁKOWYCH
Istnieje możliwość wszczepienia różnego rodzaju soczewek wewnątrzgałkowych takich jak: soczewki wieloogniskowe, toryczne. Lekarz prowadzący podczas badania kwalifikującego dobiera soczewkę do wszczepienia.
Proponujemy Państwu następujące rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych:
- soczewka dwuogniskowe
- soczewka dwuogniskowe toryczne
- soczewka trzyogniskowa
- soczewka trzyogniskowa toryczna
- soczewka dwuogniskowa EDOF