infolinia
Laserowej Korekcji Wzroku

607 668 022

 

Zaćma jest chorobą, która polega na postępującym, bezbolesnym mętnieniu soczewki oka. Pojawia się zazwyczaj w wieku dojrzałym, ale może wystąpić wcześniej – jako choroba wrodzona, powikłanie cukrzycy, na skutek stosowania sterydoterapii lub po urazie oka.

Zaćma powoduje zaburzenia widzenia. W wyniku zaćmy soczewka oka staje się przymglona i mniej przeźroczysta. Czasami pacjenci mają wrażenie, że widzą jak przez mgłę lub przez brudną szybę. 

Typowe objawy zaćmy to:

 • zamazane lub zamglone widzenie
 • stopniowe pogorszenie ostrości widzenia
 • gorsze postrzeganie kontrastu

Leczenie zaćmy na całym świecie odbywa się wyłącznie chirurgicznie. Wykonuje się zabieg, który polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i zamianie na soczewkę sztuczną, która pozwala wyraźnie widzieć. 

Badanie wstępne jest podstawą w kwalifikacji pacjenta do zabiegu usunięcia zaćmy. Przeciwwskazaniem do zabiegu może być ciężki stan pacjenta, a także niektóre choroby oka. Zwyrodnienie plamki żółtej związanej z wiekiem AMD, jaskra, retinopatia cukrzycowa mogą mieć negatywny wpływ na wynik zabiegu, a tym samym na satysfakcję pacjenta.

W przypadku kwalifikacji do zabiegu wykonujemy biometrię optyczną – czyli pomiar mocy sztucznej soczewki. Pomiary kształtu i rozmiaru oka wykonujemy przy pomocy nowoczesnego aparatu IOL MASTER firmy CARL ZEISS.

Wyniki uzyskane z badania wprowadza się do odpowiedniego programu komputerowego do kalkulacji mocy soczewki wewnątrzgałkowej przeznaczonej dla pacjenta. Dokładne przeprowadzenie powyższych badań pozwala na precyzyjne wyliczenie mocy wszczepianego implantu, zapewniając pacjentowi dobrą ostrość wzroku.

 

Lekarze kwalifikujący do zabiegów usunięcia zaćmy:

Team Image
dr n.med. Karolina Karasińska

specjalista chorób oczu

Team Image
lek.med. Ewa Pelczar

specjalista chorób oczu

Team Image
lek.med.Aleksandra Bernacka

specjalista chorób oczu

Team Image
lek.med. Agnieszka Kaniewska

specjalista chorób oczu

Wybór wszczepianych soczewek ma ogromny wpływ na jakość widzenia, a co za tym idzie komfort życia po zabiegu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli soczewek wewnątrzgałkowych o różnym zaawansowaniu technologicznym.

 

Zabiegi refundowane przez NFZ:

 

W przypadku zabiegu w ramach NFZ ze względu na ograniczenia refundacyjne pacjenci nie mają możliwości wyboru soczewki wewnątrzgałkowej. Wszczepiana jest sztuczna soczewka tak zwana jednoogniskowa, która zapewnia dobre widzenie na daleką odległość, lecz nie oferuje korzyści w pełnym zakresie widzenia. Oznacza to, że osoby z tego typu soczewkami po operacji usunięcia zaćmy nadal potrzebują okularów do czytania. Dlatego po zabiegu zazwyczaj konieczny jest dobór okularów do czytania, a w razie potrzeby – do dali.

 • w ramach kontraktu z NFZ wszczepiane są standardowo soczewki jednoogniskowe sferyczne.
 • istnieje również możliwość skorygowania astygmatyzmu powyżej 2,00 dioptrii soczewkami torycznymi jednoogniskowymi. 

Zabiegi komercyjne:

W przypadku wykonywania zabiegu komercyjnie, pacjent ma zdecydowanie większy zakres możliwości wyboru soczewek wewnątrzgałkowych. 

Teraz dzięki nowym technologiom jest możliwość usunięcia zaćmy połączonej z innymi wadami wzroku, w szczególności z astygmatyzmem i starczowzrocznością. Zastosowana podczas operacji nowoczesna soczewka wewnątrzgałkowa  może być z powodzeniem wykorzystywana u osób, które mają wadę krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzm, a także jednocześnie chorują na zaćmę i oprócz tego chcą pozbyć się starczowzroczności (presbiopii), żeby czytać bez okularów.

 

Tutuł rozwijanego blogu

Toggle content goes here, click edit button to change this text.

Operacja usunięcia zaćmy jest wykonywana w trybie chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że w dniu zabiegu pacjent wraca do domu. Najpierw zostanie zoperowane jedno oko. Termin zabiegu drugiego oka wyznacza lekarz prowadzący.

Zabieg nosi nazwę fakoemulsyfikacji, odbywa się w pozycji leżącej i trwa około 15 – 30 minut. Pacjent nie odczuwa bólu. Otrzymuje znieczulenie kroplowe. Jest to istotna informacja dla tych osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poddać się znieczuleniu ogólnemu. W rzadkich przypadkach, przy braku współpracy z pacjentem stosuje się znieczulenie całej gałki ocznej poprzez zastrzyk leku znieczulającego. O wyborze odpowiedniego znieczulenia decyduje lekarz chirurg oraz lekarz anestezjolog.

Zabieg usunięcia zaćmy wykonuje się najczęściej przy użyciu ultradźwięków i polega na wykonaniu małego nacięcia na gałce ocznej (na granicy rogówki), przez które wprowadza się specjalną sondę.

Sonda wytwarza ultradźwięki, rozbija i aspiruje części zmętniałej soczewki. Kiedy torebka, w której znajdowała się soczewka jest pusta, następuje wszczepienie w jej miejsce sztucznej soczewki o indywidualnie dobranej mocy. Ta technika nie wymaga zakładania szwów, ponieważ rana zamyka się sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego operowanego oka. 

 

Fakoemulsyfikacja jest najlepszą metodą leczenia zaćmy. Czasami jednak zachodzi konieczność zmiany techniki operacyjnej. W sytuacjach, gdy jądro soczewki jest bardzo twarde, wykonuje się szersze otwarcie oka i zaćmę usuwa się w całości (zewnątrz-torebkowe usunięcie zaćmy). W takiej sytuacji otwarcie gałki ocznej wymaga założenia szwu. Szwy takie zdejmuje się w kilka miesięcy po zabiegu. 

Do zabiegów używamy bardzo wysokiej klasy soczewek renomowanych firm.

zacma, leczenie zacmy, eye laser center wroclaw, zacma na nfz wrocalw

Soczewka wewnątrzgałkowa, która jest wszczepiana do oka podczas zabiegu, wyprodukowana jest z materiału stworzonego specjalnie do użycia w ludzkim oku i posiada pozytywne długoterminowe wyniki potwierdzone licznymi pracami klinicznymi. Istnieje możliwość wszczepienia różnego rodzaju soczewek wewnątrzgałkowych takich jak: soczewki jednoogniskowe, wieloogniskowe, toryczne. Lekarz prowadzący podczas badania kwalifikującego dobiera soczewkę do wszczepienia.

Proponujemy Państwu następujące rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych:

 • soczewki jednoogniskowe – soczewki posiadają jednoogniskową optykę z jedną mocą korekcyjną. Zapewniają dobre widzenia na jedną odległość, zazwyczaj do dali. Po zabiegu usunięcia zaćmy z wszczepieniem soczewki jednoogniskowej, pacjent musi nosić okulary do bliży (do czytania).
 • soczewka dwuogniskowe dla kierowców i osób aktywnych EDOF Zeiss AT Lara polecana dla pacjentów wrażliwych na objawy fotooptyczne, które mogą występować w postaci efektu halo lub efektu olśnienia (glare) wokół źródeł światła, szczególnie nocą. Zapewnia dobre widzenie na dal i odległości pośrednie. Po zabiegu do czytania mogą być potrzebne okulary o niewielkiej mocy. Soczewkę doceniają kierowcy oraz użytkownicy komputerów. Łączy cechy soczewki jednoogniskowej i wieloogniskowej. 
 • soczewki dwuogniskowe toryczne – zapewniają korekcję na dwie odległości – do bliży i do dali. Dodatkowo korygują astygmatyzm. 
 • soczewka trzyogniskowa Zeiss At Lisa Tri  posiada trzy punkty ogniskowania i zapewnia możliwość wyraźnego widzenia na każdą odległość – bliską, pośrednią i daleką bez zakładania okularów. Pacjent może zatem funkcjonować w życiu codziennym bez żadnych pomocy optycznych typu okulary czy soczewki. Cechą wyróżniającą ten typ soczewki jest doskonałe widzenie na pośrednią odległość czyli na przykład podczas jazdy autem – deska rozdzielcza znajduje się na odległości pośredniej. 
 • soczewka trzyogniskowa toryczna Zeiss Lisa Tri Toric  posiada trzy punkty ogniskowania i zapewnia możliwość wyraźnego widzenia na każdą odległość – bliską, pośrednią i daleką bez zakładania okularów. Dodatkowo koryguje istniejący astygmatyzm. Cechą wyróżniającą ten typ soczewki jest doskonałe widzenie na pośrednią odległość. Po zabiegu nie trzeba już nosić okularów. Soczewka trwale koryguje wszystkie istniejące wady wzroku takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność związana z wiekiem oraz astygmatyzm. 
 • soczewka trzyogniskowa AcrySof IQ PanOptix ALCON – posiada trzy punkty ogniskowania i zapewnia możliwość wyraźnego widzenia na każdą odległość – bliską (40 cm), pośrednią (60 cm) i daleką bez zakładania okularów. Według badań, odległość 60 cm jest naturalną odległością, które używamy do pracy przy komputerze. Soczewka wyprodukowana jest z z hydrofobowego materiału AcrySof, posiadająca filtr UV oraz filtr światła niebieskiego. Soczewka ta dzięki asferycznej optyce zapewnia polepszoną jakość obrazu. Idealne rozwiązanie dla osób korzystających na co dzień z komputera lub laptopa.
 • soczewka trzyogniskowa AcrySof IQ PanOptix Toric ALCON – posiada trzy punkty ogniskowania i zapewnia możliwość wyraźnego widzenia na każdą odległość – bliską (40 cm), pośrednią (60 cm) i daleką bez zakładania okularów, dodatkowo koryguje astygmatyzm. Według badań, odległość 60 cm jest naturalną odległością, które używamy do pracy przy komputerze. Soczewka wyprodukowana jest z z hydrofobowego materiału AcrySof, posiadająca filtr UV oraz filtr światła niebieskiego. Soczewka ta dzięki asferycznej optyce zapewnia polepszoną jakość obrazu. Idealne rozwiązanie dla osób korzystających na co dzień z komputera lub laptopa.
 • soczewka dwuogniskowa EDOF (Extended Depth of Focus) o wydłużonej ogniskowej AcrySof® IQ Vivity ™ firmy ALCON. Vivity spełnia kryteria soczewki EDOF, jednak daje jeszcze więcej korzyści niż klasyczne soczewki EDOF dostępne na rynku – dzięki technologii X-Wave soczewka ta daje ciągłe bardzo dobre widzenie na odległości od dalekiej bliży do dali. Po zabiegu do czytania mogą być potrzebne okulary o niewielkiej mocy. Soczewkę doceniają kierowcy oraz użytkownicy komputerów. Łączy cechy soczewki jednoogniskowej i wieloogniskowej. Dodatkową zaletą jest brak efektów takich rozbłyski czy efekt halo.

Soczewki różnią się między sobą nie tylko budową optyczną oraz zakresem mocy ale również właściwościami. Parametry na które warto zwrócić uwagę przy wyborze soczewki:

asferyczna budowa soczewki – zapewnia bardzo dobrą jakość widzenia po zabiegu, zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia.
materiał hydrofobowy – soczewka wykonana z bardzo dobrej jakości materiału, który wpływa na stabilność wszczepionej soczewki.
filtr UV – pochłania szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe
filtr światła niebieskiego – chroni siatkówkę oka, zmniejszając ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

Postępowanie po zabiegu

Po zabiegu pacjent otrzymuje wydruk informacyjny e – recepty, dodatkowe zalecenia od lekarza operującego oraz w razie potrzeby zwolnienie z pracy.

 • Konieczne jest zgłaszanie się na wizyty kontrolne wyznaczane przez lekarza. Pierwsza kontrola odbywa się na drugi dzień po zabiegu. Kolejna wizyta zazwyczaj po około dwóch tygodniach lub inaczej zgodnie z zaleceniem lekarza. 

Ogólne zalecenia pooperacyjne

 • Przed operacją pacjent powinien zapewnić sobie transport do domu – nie można prowadzić samochodu po zabiegu (opatrunek na oku) i należy zgłosić się z osobą towarzyszącą.

 • Należy zrealizować przepisane recepty i przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza

 • Należy bezwzględnie przestrzegać higieny operowanego oka, zgodnie ze wskazaniami lekarza okulisty

 • Wskazane jest ograniczenie wysiłku fizycznego przez kilka tygodni po operacji.