Zaćma jest chorobą, która polega na postępującym, bezbolesnym mętnieniu soczewki oka. Pojawia się zazwyczaj w wieku dojrzałym, ale może wystąpić wcześniej – jako choroba wrodzona, powikłanie cukrzycy, na skutek stosowania sterydoterapii lub po urazie oka.
Zaćma powoduje zaburzenia widzenia. W wyniku zaćmy soczewka oka staje się przymglona i mniej przeźroczysta.
Typowe objawy zaćmy to:
- zamazane lub zamglone widzenie
- stopniowe pogorszenie ostrości widzenia
- gorsze postrzeganie kontrastu
Leczenie zaćmy na całym świecie odbywa się wyłącznie chirurgicznie. Wykonuje się zabieg, który polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i zamianie na soczewkę sztuczną, która pozwala wyraźnie widzieć.
Badanie wstępne jest podstawą w kwalifikacji pacjenta do zabiegu usunięcia zaćmy. Przeciwwskazaniem do zabiegu może być ciężki stan pacjenta, a także niektóre choroby oka. Zwyrodnienie plamki żółtej związanej z wiekiem AMD, jaskra, retinopatia cukrzycowa mogą mieć negatywny wpływ na wynik zabiegu, a tym samym na satysfakcję pacjenta.
W przypadku kwalifikacji do zabiegu wykonujemy biometrię optyczną – czyli pomiar mocy sztucznej soczewki.
Wyniki uzyskane z badania wprowadza się do odpowiedniego programu komputerowego do kalkulacji mocy soczewki wewnątrzgałkowej przeznaczonej dla pacjenta. Dokładne przeprowadzenie powyższych badań pozwala na precyzyjne wyliczenie mocy wszczepianego implantu, zapewniając pacjentowi dobrą ostrość wzroku.
Lekarze kwalifikujący do zabiegów usunięcia zaćmy:
lek.med.Aleksandra Stępniewska Woźniak
specjalista chorób oczu
dr n.med. Karolina Karasińska
specjalista chorób oczu
lek.med. Ewa Pelczar
specjalista chorób oczu
lek.med.Aleksandra Bernacka
specjalista chorób oczu
lek.med. Agnieszka Kaniewska
specjalista chorób oczu
Wybór wszczepianych soczewek ma ogromny wpływ na jakość widzenia, a co za tym idzie komfort życia po zabiegu.
W przypadku zabiegu w ramach NFZ ze względu na ograniczenia refundacyjne pacjenci nie mają możliwości wyboru soczewki wewnątrzgałkowej. Wszczepiana jest sztuczna soczewka tak zwana jednoogniskowa, która zapewnia dobre widzenie na daleką odległość, lecz nie oferuje korzyści w pełnym zakresie widzenia. Oznacza to, że osoby z tego typu soczewkami po operacji usunięcia zaćmy nadal potrzebują okularów do czytania. Dlatego po zabiegu zazwyczaj konieczny jest dobór okularów do czytania, a w razie potrzeby – do dali.
- w ramach kontraktu z NFZ wszczepiane są standardowo soczewki jednoogniskowe sferyczne.
- istnieje również możliwość skorygowania astygmatyzmu powyżej 2,00 dioptrii soczewkami torycznymi jednoogniskowymi.
Tutuł rozwijanego blogu
Toggle content goes here, click edit button to change this text.
Operacja usunięcia zaćmy jest wykonywana w trybie chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że w dniu zabiegu pacjent wraca do domu. Najpierw zostanie zoperowane jedno oko. Termin zabiegu drugiego oka wyznacza lekarz prowadzący.
Zabieg nosi nazwę fakoemulsyfikacji, odbywa się w pozycji leżącej i trwa około 15 – 30 minut. Pacjent nie odczuwa bólu. Otrzymuje znieczulenie kroplowe. Jest to istotna informacja dla tych osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poddać się znieczuleniu ogólnemu. W rzadkich przypadkach, przy braku współpracy z pacjentem stosuje się znieczulenie całej gałki ocznej poprzez zastrzyk leku znieczulającego. O wyborze odpowiedniego znieczulenia decyduje lekarz chirurg oraz lekarz anestezjolog.
Zabieg usunięcia zaćmy wykonuje się najczęściej przy użyciu ultradźwięków i polega na wykonaniu małego nacięcia na gałce ocznej (na granicy rogówki), przez które wprowadza się specjalną sondę.
Sonda wytwarza ultradźwięki, rozbija i aspiruje części zmętniałej soczewki. Kiedy torebka, w której znajdowała się soczewka jest pusta, następuje wszczepienie w jej miejsce sztucznej soczewki o indywidualnie dobranej mocy. Ta technika nie wymaga zakładania szwów, ponieważ rana zamyka się sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego operowanego oka.
Fakoemulsyfikacja jest najlepszą metodą leczenia zaćmy. Czasami jednak zachodzi konieczność zmiany techniki operacyjnej. W sytuacjach, gdy jądro soczewki jest bardzo twarde, wykonuje się szersze otwarcie oka i zaćmę usuwa się w całości (zewnątrz-torebkowe usunięcie zaćmy). W takiej sytuacji otwarcie gałki ocznej wymaga założenia szwu. Szwy takie zdejmuje się w kilka miesięcy po zabiegu.

Soczewka wewnątrzgałkowa, która jest wszczepiana do oka podczas zabiegu, wyprodukowana jest z materiału stworzonego specjalnie do użycia w ludzkim oku. Istnieje możliwość wszczepienia różnego rodzaju soczewek wewnątrzgałkowych takich jak: soczewki jednoogniskowe, wieloogniskowe, toryczne. Lekarz prowadzący podczas badania kwalifikującego dobiera soczewkę do wszczepienia.
Proponujemy Państwu następujące rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych:
- soczewki jednoogniskowe –
- soczewka dwuogniskowe EDOF
- soczewki dwuogniskowe toryczne –
- soczewka trzyogniskowa
- soczewka trzyogniskowa toryczna
- soczewka dwuogniskowa EDOF o wydłużonej ogniskowej
Postępowanie po zabiegu
Po zabiegu pacjent otrzymuje wydruk informacyjny e – recepty, dodatkowe zalecenia od lekarza operującego oraz w razie potrzeby zwolnienie z pracy.
- Konieczne jest zgłaszanie się na wizyty kontrolne wyznaczane przez lekarza. Pierwsza kontrola odbywa się na drugi dzień po zabiegu. Kolejna wizyta zazwyczaj po około dwóch tygodniach lub inaczej zgodnie z zaleceniem lekarza.
Ogólne zalecenia pooperacyjne
-
Przed operacją pacjent powinien zapewnić sobie transport do domu – nie można prowadzić samochodu po zabiegu (opatrunek na oku) i należy zgłosić się z osobą towarzyszącą.
-
Należy zrealizować przepisane recepty i przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza
-
Należy bezwzględnie przestrzegać higieny operowanego oka, zgodnie ze wskazaniami lekarza okulisty
-
Wskazane jest ograniczenie wysiłku fizycznego przez kilka tygodni po operacji.